پرش لینک ها

صنعت رایانه از 0 تا 100

مقدمه

صنعت رایانه یا صنعت کامپیوتر و فناوری اطلاعات، شامل طیف گسترده ای از فعالیت ها در حوزه های نرم افزاری و سخت افزاری، شبکه، تولید قطعات رایانه ای و . .. می شود. پس از کشف اینترنت، صنعت رایانه در جهان به شکوفایی رسید ؛ رشد آن روز به روز سریع تر شد و همچنان این روند ادامه دارد.

کشور های پیشرفته جهان مدام در این زمینه با یکدیگر در رقابت اند و یکی از معیار های برتری کشور های پیشرفته، پیشرو بودن در زمینه رایانه و دیجیتال می باشد.

صنعت رایانه در ایران

این صنعت را علی رغم کوچک بودن می توان به عنوان یکی از مهم ترین صنایع کشور در نظر گرفت. زیرا شرکت های این گروه به طور مستقیم با پیشرفت تکنولوژی در ارتباط هستند و با قدم برداشتن در این جهت می توانند خدمت ویژه ای به حوزه تکنولوژی کشور داشته باشند و ارتباط مستقیمی با منافع ملی دارند. سرعت پیشرفت تکنولوژی روز به روز در حال افزایش است و درجه اهمیت آن نیز به همین شکل افزایش پیدا می کند. 

خدمات و محصولات گروه رایانه

شرکت های موجود در بازار بورس ایران خدمات و محصولاتی را ارائه می دهند که در ادامه توضیحی راجع به این موارد خواهیم داد.

خدمات POS

بیشترین خدمات رایانه ای در ایران حول محور این حوزه قرار دارد. دستگاه های کارتخوان در سراسر کشور ابزاری  برای پرداخت به وسیله کارت اعتباری هستند. کیفیت دستگاه ها و همچنین میزان و نحوه پشتیبانی شرکت ها در این نوع خدمات اهمیت بالایی دارد. همچنین گزینه هایی که جهت تسهیل فعالیت استفاده کنندگان به کارتخوان اضافه و باعث ایجاد مزیت رقابتی می شود را می توان در نظر گرفت.

درگاه پرداخت

این خدمت نیز مانند مورد قبل بین شرکت های زیادی مشاهده می شود و علت آن گسترش بانکداری الکترونیک و خدمات پرداخت در بستر های مختلف می باشد. با استفاده از درگاه های پرداخت، امکان پرداخت الکترونیکی برای استفاده از فروشگاه های اینترنتی فراهم می شود. با توجه به پرطرفدار تر شدن روز به روز خرید اینترنتی در ایران و به تبع آن افزایش خطرات تهدید کننده ی این حوزه و احتمال فیشینگ، مسائل امنیتی در این حوزه از اهمییت بالایی برخوردارند.

رایانش ابری(Cloud Computing)

رایانش ابری فضایی را برای کاربران فراهم می کند تا بدون نیاز به تجهیزات سخت افزاری قدرتمند، از طریق فضای ابری بتوانند از نرم افزار های مختلفی استفاده کنند. عملکرد آن بدین صورت است که یک شرکت خدمات دهنده ابتدا بستر سخت افزاری قدرتمندی را آماده می کند و سپس آن را بین کاربران خود به اشتراک می گذارد. از نمونه های رایانش ابری می توان به Google Drive اشاره کرد.

خدمات نرم افزاری

نرام افزار را می توان به عنوان یکی از حوزه هایی که هنوز پتانسیل های بسیار بالایی دارد در نظر گرفت. در ایران شرکت های کمی و در حوزه های محدودی دست به فعالیت های نرم افزاری زده اند. وظیفه ی شرکت های نرم افزاری تولید، فروش یا اجاره و همچنین پشتیبانی نرم افزار تولید شده می باشد. در ایران نرم افزار های حسابداری نسبت به زمینه های دیگر پیشرفت گسترده تری داشته اند.

ساخت تجهیزات و محصولات رایانه ای

این نوع خدمات و محصولات بر خلاف موارد قبل در زمینه سخت افزار می باشند. تهیه و تولید ماشین های اداری و سیستم های رایانه ای(مانند دستگاه ATM)، تجهیزات جانبی کامپیوتر و شبکه، خدمات تعمیر و نگهداری سخت افزار، و تولید و فروش برخی لوازم خانگی الکترونیکی( مانند تلویزیون) از جمله خدمات شرکت های فعال در این حوزه هستند.

خدمات انفورماتیک، فناوری ارتباطات و شبکه

یکی از کلیدی ترین حوزه های رایانه را می توان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در نظر گرفت؛ حوز های که مواردی همچون اینترنت، تکنولوژی های وایرلس، نصب و بهینه سازی شبکه، پشتیبانی و امنیت شبکه و طراحی و توسعه سیستم های اطلاعاتی را در بر می گیرد. همانطور که می دانیم یکی از عوامل مهم در تعیین سرعت پیشرفت تکنولوژی، اینترنت و شبکه است. بنابراین نمی توان اهمیت این حوزه را نادیده گرفت.

بررسی شرکت های بورسی صنعت رایانه

در حالت کلی می توان شرکت های بورسی صنعت رایانه را در دوگروه نرم افزاری و سخت افزاری تقسیم بندی نمود. بنابراین در ادامه گروه نرم افزار که متشکل از  سهم و گروه سخت افزار که متشکل از  سهم می باشند را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد.

گروه نرم افزار

گروه نرم افزار از 13 سهم تشکیل شده است که 8 سهم در بازار بورس و  سهم در فرابورس قرار دارند. بیشترین ارزش بازار مربوط به شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش می باشد. در ادامه لیست سهام گروه نرم افزار در صنعت رایانه را مشاهده می کنیم.

صنعت رایانه

شرکت های حوزه نرم افزار هر کدام خدمات و محصولات خاصی را ارائه می دهند. اکثر این شرکت ها حوزه خدمات درگاه پرداخت و دستگاه های کارت خوان و بانکداری الکترونیک می باشند. در ادامه محصولات و خدمات گروه نرم افزار را مشاهده می کنیم:

گروه رایانه

شاخص های گروه نرم افزار

گروه سخت افزار

پیام بگذارید

  1. ارسال نظر

    داود خرسند دیلمی می گوید:

    سلام محتوای خوبی بود

  2. ارسال نظر

    داود خرسند دیلمی می گوید:

    سلام محتوای مناسبی بود